Odwodnienia liniowe na drodze i parkingu

Ulewny deszcz może spowodować, że woda będzie się rozlewać po asfaltowych ulicach czy wybrukowanych parkingach, co znacznie utrudnia poruszanie się zarówno pieszym, jak i kierowcom, a może to stwarzać nawet zagrożenie wypadku. Utrzymywanie się kałuż na wybrukowanych powierzchniach, czy strumyki wody płynące miedzy płytkami mogą prowadzić do niszczenia materiału poprzez jego wypłukiwanie. Dlatego też bardzo ważne są sprawne, a więc dobrze zaprojektowane i odpowiednio eksploatowane, czy utrzymywane w należytej sprawności technicznej systemy odwadniające.

Do takich należą m.in. odwodnienia liniowe dostępne na stronie odwodnienia-liniowe.net . Są to korytka wykonane z betonu lub innych tworzyw, takich jak polimerobeton. przykryte (zazwyczaj) metalowa kratką, przez którą może swobodnie spływać woda z powierzchni. Tego typu odwodnienia, ze względu na swoją budowę muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością mechaniczną, ponieważ narażone są na duże obciążenia spowodowane przejeżdżającymi samochodami (w tym ciężarówkami) oraz odpornością na agresywne czynniki chemiczne, które mogą być przynoszone przez wodę opadową. powinny one też charakteryzować się łatwością czyszczenia, w razie gdyby trzeba było usunąć jakieś zanieczyszczenia w postaci osadów naniesionych z powierzchni przez deszczówkę.

Opady mogą być następnie transportowane do kanalizacji deszczowej czy ogólnospławnej.
Aby znaleźć odwodnienia liniowe, nie trzeba daleko szukać, gdyż ich bogatą ofertę znaleźć można w wielu sklepach budowlanych oraz jest ona przedstawiona na stronach internetowych producentów. Znajdziemy tam bogate katalogi interesujących nas produktów z dokładnymi opisami technicznymi dotyczącymi wymiarów, materiałów z jakich są wykonane odwodnienia czy klasy wytrzymałości. Można tam tez znaleźć informacje jak poprawnie zamontować odwodnienia liniowe, oraz informacje, które mogą wykorzystać projektanci wykonujący projekt zabudowy miejsca, gdzie maja być zastosowane . Odwodnienia liniowe są też często wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak osadniki, które pomagają gromadzić nadmiar osadów, które są przynoszone przez wodę deszczową.