Co potrafi inteligentny dom?

Do niedawna pojęcie inteligentny łączyliśmy przede wszystkim z człowiekiem, ewentualnie ze zwierzęciem. Obecnie mamy do czynienia z czymś takim jak inteligentny dom. Co to takiego i czy dom może być naprawdę inteligentny? Inteligentny dom działa w oparciu o połączenie różnego typu, niezależnych instalacji, urządzeń w jeden sprawnie funkcjonujący system. Inteligentny dom pozwala na automatyczne, zintegrowane kierowanie pracą rolet, oświetlenia, ogrzewania, sterowanie urządzeniami odpowiedzialnymi za nawodnienie ogrodu itd. Funkcje systemu obejmują także zdalne zarządzanie czy kontrolę dostępu. System ten może być mniej lub bardziej rozbudowany. W jeszcze bardziej rozbudowanej wersji możemy w oparciu system inteligentnego domu obsługiwać urządzenia RTV i AGD czy nawet sprawdzać skrzynkę mailową.

System ten można obsługiwać w różnoraki sposób: za pomocą tradycyjnych przycisków, pilota, telefonu, przycisków wielofunkcyjnych jak również z pulpitu komputera.

Każdy element wchodzący w system inteligentnego domu jest dokładnie przemyślany i dopracowany (można powiedzieć właśnie inteligentny). Jeśli weźmiemy pod uwagę np. sam system oświetleniowy to pracuje on w oparciu o czujki ruchu, zegary, przyciski wielofunkcyjne. Kiedy wychodzimy z domu za pomocą jednego przycisku jesteśmy zgasić światło w całym budynku. Światło w przedsionku gaśnie zaś automatycznie w momencie zamknięcia drzwi. Analogiczną sytuację mamy po powrocie. Z chwilą kiedy zbliżamy się do drzwi wejściowych na posesji zapala się oświetlenie zewnętrzne. Podobnie automatycznie zapala się światło po wejściu do przedsionka. Uruchomienie opcji „wejście” umożliwia zaś jednoczesne zapalenie światła w holu, na klatce schodowej czy w innym wybranym pomieszczeniu. Na tym jednak sterowanie oświetleniem się nie kończy. Mamy również np. możliwość wyboru natężenia światła w zależności od pory dnia. Tutaj mamy podany jedynie przykład oświetlenia, ale na tej właśnie zasadzie każdą funkcję obsługiwaną przez system inteligentnego domu możemy zaprogramować w sposób, który będzie odpowiadał naszym indywidualnym potrzebom.