Zalety deski kompozytowej

W budownictwie, stolarstwie jak również w innych dziedzinach, związanych z pracami budowlanymi czy wykończeniowymi co rusz pojawiają się jakieś nowości. Jedną z nich jest np. deska kompozytowa. Nie jest to tradycyjna deska uzyskana po prostu dzięki odpowiedniej obróbce drzewa. Technologia uzyskiwania jej jest o wiele bardziej skomplikowana. Co za tym idzie większy jest też wachlarz jej możliwości oraz większa funkcjonalność.

Deska kompozytowa składa się z specjalnie przetworzonych włókien drzewnych i bambusowych. Zawartość włókien wynosi około60%. Ponadto posiada ona wysoką gęstość polietylenu, a w procesie jej produkcji wykorzystywanych jest szereg specjalnie dobranych środków chemicznych i substancji wiążących. Skutkuje to specjalnymi właściwościami tego produktu. Jest ona z jednej niezwykle łatwa w obróbce i znajduje szereg zastosowań. Z drugiej zaś strony jest niezwykle wytrzymała, odporna na działanie zróżnicowanych czynników atmosferycznych. W związku z tym z powodzeniem może być wykorzystywana wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczenia (na tarasach, balkonach, altanach itd.).

Jest to produkt niezwykle trwały i wytrzymały. Jest ona odporna na działanie wilgoci, różnego rodzaju grzybów, pleśni . Pod wpływem deszczu, mrozu czy wilgoci w żaden sposób nie traci ona swoich właściwości. Nie odkształca się, nie pęka ani nie gnije. Kiedy stosujemy deski kompozytowe nie musimy się także obawiać negatywnego wpływu korników czy innych owadów. Deska kompozytowa jest nie tylko trwała, bezpieczna, ekologiczna i przyjazna środowisku, ale też bardzo łatwa w obróbce. Montaż i łączenie desek kompozytowych nie wymaga dużego doświadczenia ani specjalnych umiejętności. Ponadto po ich położeniu wszelkie związane z nimi prace w zasadzie się kończą . Deski kompozytowe nie wymagają bowiem malowania. Ze względu na opisane wcześniej właściwości (m.in. odporność na czynniki atmosferyczne i biologiczne) nie wymagają też impregnacji. Jest to więc materiał, który ma być nie tylko zdrowy, praktyczny i estetyczny, ale który ma też w znacznym stopniu ułatwić ich posiadaczom życie.